Demonstranti zachránili Kavalírku

13.10.2006  Pražský deník  str. 01  Titulní strana

PRAHA

Praha 5 - Pod okny radnice včera demonstrovalo Občanské sdružení za záchranu Kavalírky. Lidé protestovali proti záměru změnit park Kavalírka na parcelu pro bytový dům. Starosta demonstrantům slíbil, že změnu nedopustí.

strana 6

Foto popis|
Region| Střední Čechy


 


Střed parku Kavalírka přežije

13.10.2006  Lidové noviny  str. 06  Metropole/Praha

naj, ČTK

PRAHA Střední část parku Kavalírka v pražských Košířích zůstane zachována. Starosta Prahy 5 Milan Jančík to slíbil na včerejší protestní akci proti zastavění parku organizátorovi akce Janu Fialovi, předsedovi sdružení Za záchranu parku Kavalírka. Radnice Prahy 5 chtěla původně zrušit celý park a na jeho místě vybudovat rezidenční domy.
Fiala se sešel se starostou před začátkem demonstrace, které se před radnicí účastnily desítky lidí. Starosta mu podle jeho slov řekl, že se ve střední části parku stavět nebude. Podle člena zastupitelstva Pavla Erbena budou radní jednat s majiteli pozemků v parku o jejich odkoupení. Příští týden podle něj zastupitelstvo potvrdí zachování nynějšího územního plánu bez zástavby. Petici za záchranu parku Kavalírka podepsalo již loni na podzim téměř 700 lidí a zástupci sdružení ji předali starostovi. Letos však radní Prahy 5 se zastavěním parku předběžně souhlasili. Za příznivce zachování parku se v minulosti postavila také zastupitelka Angela Morávková. „Snižování podílu zeleně na emisně exponovaných místech, jakým je Kavalírka, je k současným i budoucím obyvatelům nezodpovědné a krátkozraké. Jsem přesvědčena, že naše čtvrť nemá být jen místem k tvorbě zisku, ale především místem pro život,“ prohlásila Morávková.
Včerejší akci pokládá Jan Fiala za úspěšnou. Konečné rozhodnutí o parku je na magistrátu. Ten však podle Erbena v případě změn územního plánu většinou přihlíží ke stanovisku městské části.
Park Kavalírka je tradičním místem odpočinku. Existuje nejméně od počátku 20. století.


 


Druhá demonstrace před radnicí Prahy 5

13.10.2006  Pražský deník  str. 06  metropole

(ben, ČTK)

Starosta Jančík tentokrát čelil protestu proti zastavění parku Kavalírka

Praha 5 - Pod okny radnice se včera sešli další demonstranti. Studenty Buďánky vystřídalo Občanské sdružení za záchranu Kavalírky. To se rozhodlo k takto radikálnímu kroku poté, co rada města vyslovila souhlas s převodem pozemku parku Kavalírka na parcelu pro bytový dům. Ještě před demonstrací se starosta Jančík za zavřenými dveřmi sešel se zástupci občanského sdružení a radní Angelou Morávkovou. „Slíbil nám, že příští čtvrtek na zastupitelstvu vysloví nesouhlas změně územního plánu. To nám ale nestačilo. Požádali jsme ho, aby toto své stanovisko veřejně vyhlásil na jednání zastupitelstva,“ řekl předseda sdružení Jan Fiala. Podle člena zastupitelstva Pavla Erbena budou radní jednat s majiteli pozemků v parku o jejich odkoupení. Příští týden podle něj zastupitelstvo potvrdí zachování nynějšího územního plánu bez zástavby. Konečné rozhodnutí o parku je na magistrátu. Ten však podle Erbena v případě změn územního plánu většinou přihlíží ke stanovisku městské části.
Spor, který vyústil až v demonstraci, začal tím, že vlastníci pozemků v parku Kavalírka chtěli po radnici souhlas se změnou územního plánu, aby zde mohli stavět bytový dům. Proti změně se postavil nejenom odbor dopravy a životního prostředí, ale i obyvatelé. Sepsali petici se sedmi stovkami podpisů a doručili ji starostovi. Ten jim odpověděl dopisem, že výstavba zabere pouze třetinu parku. „To je sice pravda, ale ten zbytek je holá stráň. Park se prakticky nachází právě na těch třech tisících metrech, co mají být zastavěny,“ sdělila radní Prahy 5 Angela Morávková. Podle ní by bylo nejrozumnější, aby radnice vykoupila pozemky, na kterých se park rozkládá. „Jejich vlastníci se je stejně budou neustále snažit zpeněžit,“ dodala. „Doufáme, že starosta své slovo dodrží. Je pravda, že ani tím nemáme vyhráno. Rozhodnout musí magistrát. Ale tím, že se radnice postaví proti, máme velkou šanci, že park zůstane,“ řekl na závěr Fiala.
Včerejší demonstrace před radnicí v Praze 5 nebyla první. Den předtím asi padesát účastníků demonstrovalo na podporu Gymnázia Buďánka, kterému radnice Prahy 5 vypověděla nájemní smlouvu. Vynutili si setkání se starostou Martinem Jančíkem. Po protestní akci vtrhli do budovy radnice a v zasedací síni se starostou více než hodinu emotivně diskutovali o budoucnosti školy. K žádné dohodě však nedospěli. Jančík trvá na tom, že výpověď z budovy v ulici Pod Žvahovem byla oprávněná.
Region| Střední Čechy


 


Radnice nechce rušit park Kavalírku

13.10.2006  Právo  str. 12  Praha - Střední Čechy

(sta)

Park Kavalírka na Praze 5 měl zmizet podle představ stavebních společností pod bytovou zástavbou. Ty totiž požádaly magistrát hlavního města o změnu územního plánu. S tím však rozhodně nehodlá souhlasit radnice městské části Prahy 5.
„Budeme hledat cestu, jak Kavalírku od magistrátu, který je jejím vlastníkem, vykoupit. Nechceme totiž, aby se podobná situace v budoucnu opakovala,“ řekl Právu tiskový mluvčí Prahy 5, Jiří Baumruk. Podle něj je městská část rozhodně pro zachování parku a své stanovisko sdělí i magistrátu. Park Kavalírka měl postupně zmizet pod bytovou zástavbou. Tím by zmizelo dětské hřiště, plocha pro míčové hry, korzo a mnoho staletých stromů.
„Měly tam vyrůst obrovské šestipatrové domy, které by z ulice udělaly soutěsku a úplně by zmizela příroda,“ řekl včera Právu Jan Fiala, předseda občanského sdružení Za záchranu parku Kavalírka.
„Poslední slovo samozřejmě bude mít magistrát. Pokud se bude k otázce Kavalírky stavět vlažně nebo negativně, budeme v boji pokračovat. Bude to ale muset být mnohem razantnější,“ dodal. Petici za záchranu Kavalírky zatím podepsalo přes 700 lidí.

Regionální mutace| Právo - Praha


 


Zachraňme park Kavalírka

11.10.2006  blisty.cz    

Přes jednohlasná záporná stanoviska Komise pro životní prostředí a petici podepsanou 700 občany Košíř vyslovila Rada Prahy 5 se změnou územního plánu a zastavěním parku podmíněný souhlas.

Park však ještě není ztracen. Souhlas musí dát i zastupitelstvo Prahy 5. O parku bude jednat tento čtvrtek 12.10.2006 a může vyslovit jasné nesouhlasné stanovisko, kterým může park zachránit.

Nebuďte k osudu svého okolí lhostejní, pomozte nám zachránit park Kavalírka a přijďte našim zastupitelům připomenout, že jsou voleni námi, obyvateli Prahy 5, a ne developerskými společnostmi.

Sraz ve čtvrtek 12. 10. 2006 ve 13:00 před radnicí na Štefánikově ulici před kostelem sv. Václava.

Občanské sdružení
za záchranu parku Kavalírka


http://www.blisty.cz/art/30692.html« zpět