Z dějin parku

Na Ptolemaiově mapě světa ze začátku 2. století je místo, kde nyní leží Praha, označeno jako KOSUR. Není to snad důkaz nad důkazy, že my, Košířané, jsme tu byli dávno před příchodem pradědečka Čecha?
Viničné usedlosti a hospodářské dvory se jménem Kavalírka bývaly dvě, Horní a Dolní. Zatímco Horní časem zanikla, Dolní stojí dodnes. Od roku 1707 byla tato usedlost majetkem Jana Pešiny z Čechorodu (poprvé se jméno Kavalírka objevuje až v roce 1713). V roce 1923 koupili Kavalírku Ringhofferové.


http://www.trasa.ctrnactka.net/2007/f070626/page00004.htm

Dokladem toho, že park pod zámečkem Kavalírka je tu minimálně od začátku 20. století, jsou filmy ještě z němé éry, natáčené režisérem Karlem Lamačem, který měl v sousedství filmový atelier. Množství legendárních filmových scén realizoval přímo v parku. V roce 1919 sem dal přenést Antonín Fencl starý výstavní pavilon spolku Mánes, původně vybudovaný pro Rodinovu výstavu, aby jej přetvořil na filmo¬vý ateliér společnosti Praga film.
Odtud vyslal za slávou Karel Lamač první opravdovou českou „filmstar“ – Fany Ondrákovou.


Osobní svědectví o tom vydal filmový historik Boris Jachnin, který jako malý chlapec dokonce v jednom z filmů zde natáčených sám účinkoval. Film se jmenoval Dobrodružství krásné ženy. Hrál prý hošíka, kojeného krásnou německou herečkou, berlínskou divou Hildou Goer – a vyprávěl, že zatímco by tisíce jejích obdivovatelů dalo cokoli za její blízkost, on si pamatuje hlavně to, že ho její prso dusilo.
Pozn.: Krasavice Hilda Goer se proslavila rolí v expresionistickém horroru Kabinet doktora Caligariho.« zpět